Průjem

 Domů / Příznaky / Průjem

Když vás trápí průjem…

Průjem je jedním z projevů obtíží trávicího ústrojí, které se vyznačuje opakovaným vyprazdňováním nebo nucením k vyprazdňování. Za průjem je považována situace, kdy na toaletu musíte častěji než třikrát za den a stolice je (spíše) vodnatá.

Jakkoliv se průjem často zlehčuje, jde o vážnou věc.

Tělo se při něm vysiluje, přichází o:

  • tekutiny
  • minerální látky
  • elektrolyty

Dehydratovaný a strádající organismus pak nemá dostatek energie pro základní funkce, což je důvod, proč oslabené jedince může v extrémních případech dostat neléčený průjem až do ohrožení života.

Akutní průjem

V případě tzv. akutního průjmu má onemocnění velmi rychlý a intenzivní nástup, trvá obvykle 2-3 dny. Je vhodné začít ihned s léčbou běžně dostupným přípravkem bez lékařského předpisu. Pokud se ani pak nic nezmění, je třeba navštívit lékaře, aby zjistil, zda má průjem infekční či neinfekční příčinu a doporučil další postup.

Infekčních případů výskytu průjmu je dokonce více než 90 % a obvykle je provází bolesti v oblasti břicha, zvracení a horečka, jež riziko dehydratace ještě zvyšují. Zvláště u malých dětí a starších osob je pak třeba jednat rychle.

POZOR! U kojenců a batolat je vhodná konzultace s pediatrem co nejdříve!

Zbylých 10 % akutních průjmů mívá na svědomí vedlejší účinek léků, požití toxických látek nebo například tzv. cestovatelský průjem. Tím trpí až neuvěřitelných 55 % lidí, kteří se vydávají na cestu spíše do vzdálenějších destinací, jež jsou samy o sobě z hlediska průjmových onemocnění rizikovější.

Chronický průjem

U tzv. chronického průjmu je nepříjemná dlouhá doba jeho trvání. Pohybuje se od čtyř týdnů výše a je nutné podstoupit lékařská vyšetření, která určí jeho příčinu. Většinou se nejedná o infekční průjem, a proto je také diagnóza i následná léčba komplikovanější.

Nejčastější příčinou v případě dlouhodobého průjmu bývá onemocnění spojené s tzv. dráždivým tračníkem, což je onemocnění charakterizované poruchami vyprazdňování, kdy nemá průjem ani průvodní bolesti břicha žádnou organickou příčinu.

Průjem a jeho nejčastější příčiny

Pokud vás průjem „prohání“, jako první se nejspíše budete ptát, co jste snědli či udělali špatného. Stačí si pochutnávat ve zvýšené míře na čerstvém ovoci, okusit netradiční kuchyni například během dovolené, neumýt si ruce, nedostatečně připravit některé potraviny, a zažívání na to zareaguje po svém.

Když vyřadíte ty nejjednodušší možné příčiny, ještě jich řada zbývá. Které to jsou?

  • viry (např. rotaviry)
  • bakterie (např. salmonela)
  • paraziti (např. v kontaminované vodě)

Průjem bývá spojován i s psychikou. Může se ozvat, když jste nervózní, ve stresu či trpíte úzkostí. Objevit se může i jako vedlejší projev potravinové intolerance (např. na laktózu), u celiakie (alergie na lepek v obilovinách) nebo onemocnění slinivky břišní.

Jak průjem správně léčit?

Nejdůležitější je hlídat příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Je-li s průjmem spojené i zvracení, pak po lžičkách podávejte vodu, slabý černý čaj (neslazený), neperlivé minerální vody, případně rehydratační roztok z lékárny, který doplní minerální látky a elektrolyty.

Co se jídla týče: u dětí začněte s rýžovým či mrkvovým odvarem, pokračujte rýží, suchary, suchým pečivem. U dospělých můžete postupovat stejně, jen spektrum potravin se bude rozšiřovat (o banány, brambory, jablka) rychleji, v závislosti na průběhu onemocnění.

Walmark

Kontakt Info: